pozycjonowanie lokalne

Każda firma, działająca lokalnie, chciałaby być widoczna w sieci. Popularne jest pozycjonowanie lokalne, które jest specyficzne, jednakże bardzo skuteczne. Zapewne z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na właśnie taką formę reklamy. Czym dokładnie jest pozycjonowanie lokalne? W jaki sposób zoptymalizować stronę pod pozycjonowanie lokalne? Dlaczego warto zdecydować się na pozycjonowanie strony? Dla kogo pozycjonowanie lokalne jest strzałem w dziesiątkę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Pozycjonowanie lokalne- co to jest?

Zanim rozpoczniemy nieco bardziej skomplikowane rozważania na temat pozycjonowania lokalnego, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czym ono tak właściwie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to działania, które mają pomóc użytkownikom w znalezieniu produktu/usługi, bez określenia dokładnej lokalizacji, która związania jest z tym, na jakim obszarze działa firma. Jedną z najważniejszych strategii podczas pozycjonowania lokalnego jest wyświetlanie konsumentom informacji, które związane są bezpośrednio z miejscem, w którym znajdują się w danej chwili. Lokalne SEO w sposób szczególny istotne jest w przypadku rynku, bowiem użytkownicy wyszukiwarki korzystają z tamtejszych podpowiedzi. Warto wspomnieć o tym, że personalizowanie miejsca ściśle związane jest z widocznością działalności w formie wizytówki. Jest ona widoczna w ramach usługi Google Moja Firma. Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu jesteśmy w stanie zaistnieć w świadomości naszych przyszłych klientów nawet niewielkim firmom o działaniu lokalnym- często inne formy reklamy nie są możliwe bądź okazują się być nieskuteczne. 

W jaki sposób zoptymalizować stronę pod pozycjonowanie lokalne?

Jeśli zależy nam na tym, aby znaleźć się możliwie najwyżej w wynikach wyszukiwania, musimy postawić na odpowiednią optymalizację strony. Przede wszystkim należy zająć się usunięciem wewnętrznych powieleń. Dodatkowo nie obędzie się bez poprawnej struktury strony razem z unikalnymi treściami. Warto zdecydować się na przyjazne odnośniki, a także na nawigację wewnętrzną. Istnieje jednak kilka wyjątkowych działań, które skierowane są typowo na pozycjonowanie lokalne. Przykładowo istotna jest kwestia adresu na stronie. Zdecydowanie rozsądna kombinacją jest umieszczenie go na podstronie „Kontakt”, a także w stopce. Uwzględnić należy zarówno nazwę firmy, jej adres, jak i numer telefonu. Pamiętajmy o danych strukturalnych, które to pozwalają wyszukiwarce lepiej zrozumieć, co znajduje się na danej witrynie. Roboty będą dla nas znacznie przyjaźniejsze, bowiem nie będą musiały zastanawiać nad tym, co oznacza treść- znaczenie podane jest wprost. Warto także na podstronie „Kontakt” umiejscowić mapę Google, która to pokaże naszą siedzibę firmy. Oczywiście chodzi o zweryfikowany punkt, a nie o wyszukany adres.

Dlaczego warto zdecydować się na pozycjonowanie strony?

Nie bez powodu lokalne pozycjonowanie strony cieszy się tak dużą popularnością. Jest to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim zwiększa się ruch na naszej stronie internetowej, w konsekwencji będziemy znacznie częściej odwiedzani przez użytkowników. Możemy w ten sposób konkurować z liderami, co jest możliwe, kiedy znajdziemy się wysoko w wynikach wyszukiwania. Warto wspomnieć również o efektywnym pozyskiwaniu nowych klientów. W końcu odwiedzać nas będą osoby, które poszukują oferowanych przez nas produktów. Kolejną zaletą jest to, że optymalizujemy stronę, czyli dopasowujemy ją pod kątem kluczowych wyrażeń. Pośrednio budujemy swoją silną markę- klienci zupełnie inaczej zaczynają nas postrzegać, kiedy zdecydujemy się na lokalne pozycjonowanie. Warto wspomnieć o tym, że cały ten proces to gwarancja długotrwałych rezultatów- stosowanie takiej metody nie jest obarczone żadnym ryzykiem. W ten sposób możemy jedynie zyskać. 

Dla kogo pozycjonowanie lokalne jest strzałem w dziesiątkę?

Warto zastanowić się nad tym, dla kogo pozycjonowanie lokalne okaże się idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim skorzystają z niego firmy, które zajmują się sprzedażą towarów lub świadczeniem usług na terenie lokalnym, czyli w konkretnym miejscu. Mogą to być przykładowo takie miejsca, jak chociażby restauracje, salony fryzjerskie, siłownie, przedszkola, warsztaty samochodowe, pizzerie, sklepy spożywcze, serwisy komputerowe lub inne specjalistyczne sklepy, w których klienci oglądają produkt przed jego zakupem. Pozycjonowanie lokalne nie jest rozsądne, jeśli chcielibyśmy zająć się sprzedażą wysyłkową lub interesuje nas kwestia produktów cyfrowych. Co prawda jesteśmy konkurencyjny wśród firm, które działają w naszym pobliży, niestety w znacznym stopniu ograniczamy własne zasięgi, w konsekwencji pozyskanie dodatkowych klientów jest znacznie trudniejsze.